Alan Connor: Az Árulók


A televíziós műsorral ugyan nincs kapcsolatom, de Alan Connor kötete, Az Árulók azonnal felkeltette a figyelmemet borítójával és fülszövegével, mely szerint ez egy csalafinta, interaktív logikai játék. Imádok rejtvényeket fejteni, nyomozni, dolgoztatni a kis szürke agysejteket, így nem volt kérdés, hogy landolni fog a polcomon.

Gyerekként sajnos elkerültek a lapozgatós kaland-játék-kockázat kötetek, s mire felnőttként észbe kaptam, hogy foglalkozzak velük, már a horror áron futó kategóriába kerültek. Így aztán minden lehetőséget megragadok, ahol ezekhez a régi kötetekhez hasonló koncepcióval lehet találkozni. Hatalmas elánnal vetettem bele magam a kedvesem oldalán, hogy mindenkit legyőzve szakíthassuk át a célszalagot, a kezdeti lelkesedésünk azonban némileg alábbhagyott a végére.


A kötetet felcsapva az első oldalakon lelőhetünk magunknak némi poént, ha a fejezetlistát alaposan szemügyre vesszük, így aztán én ennek átlapozását erősen tudom ajánlani. Emellett felsorolják nekünk a próbatételek és bónusz játékok oldalszámait, egy előszó után pedig a 22 játékos főbb ismertetőjegyeit is. A játék mindezek után veszi kezdetét, s már rögtön az elején megkérdezik tőlünk, Ártatlanként, vagy Árulóként kívánunk-e játszani? (Senkinek ne doboljon ettől hevesebben a szíve, a játék nem engedi, hogy valóban Árulók legyünk, mert hiába választjuk ezt, valójában Ártatlanként kapunk csak esélyt.)

A játék során mindig elolvashatjuk az adott nap történéseit, és minden alkalommal döntéseket hozhatunk, hogy éppen kihez akarunk csatlakozni, kiknek a beszélgetését akarjuk meghallgatni, emellett részt vehetünk próbatételeken vagy bónusz játékokon, valamint az esti Kerekasztal szavazásán is. A nap folyamán hozott döntéseink fogják meghatározni, hogy játszhatunk-e a következő napon is, vagy kiszavaznak már a Kerekasztal folyamán, esetleg mi magunk lelünk rá egy Árulóra, és szavaztatjuk ki, illetve az is előfordulhat, hogy az éjszaka leple alatt meggyilkolnak az Árulók.

Ahogy lemész a lépcsőn, és bekopogsz a reggelizőhelyiség ajtaján, elgondolkodsz azon a tényen, hogy tényleg semmi sem hasonlítható ahhoz az érzéshez, amikor úgy kezded a napod, hogy nem gyilkoltak meg.

Magát az alapkoncepciót nagyon szerettem, izgalmas volt, hogy döntéseket hozhatok, befolyásolhatom a játékot, az én irányításomtól függ, merre haladunk tovább. Szórakoztató volt a felvázolt történet, és a különböző karakterek háttere, valamint az is, ahogy apránként kibontja őket, a motivációjukat, hazugságaikat. Szerettem továbbá a kialakítását is, s hogy az adott döntések számozása követte az akár hosszú oldalakra nyúló szöveget. Értsd: nem minden esetben jön 220 után 221. oldal, lehet, hogy 3 oldalon keresztül is 220 lesz. Könnyű volt benne navigálni, csak akkor tudod eltéveszteni, ha nem vagy elég figyelmes, hogy melyik számmal kell folytatnod. Emellett fel tudják dobni az olvasást a próbatételek feladványai és a bónusz játékok is.

Sajnos, egy idő után azonban rá kellett jönnöm, hogy valójában nem dönthetek. A játék ugyan több lehetőséget felkínál, de vagy teljesen jelentéktelen az, hogy A, vagy B variációt választunk, és bármelyik döntés ellenére is ugyanarra fogunk tovább haladni a későbbiekben, vagy a megjelenített opciók közül csak az egyetlen jót választhatjuk annak érdekében, hogy ténylegesen túléljük a napot, ellenkező esetben kiszavaznak/meggyilkolnak, s kezdhetjük újra az adott napot. Pedig az elején még serényen jegyzeteltünk, azt gondoltuk, elrejtett jelekből fogunk majd betonbiztos döntéseket hozni, de hamar rádöbbentünk, hogy fecséreljük csak az energiánkat, ennyire nem komplex ez a játék.

Talán pont annak köszönhető, hogy minden létező ismerősöm, aki játszott ezzel a kötetettel, a második napon kivétel nélkül meghalt, mert ekkor még mindannyian azt hisszük, tényleg van döntési lehetőségünk, és más történések felé haladunk a választásaink függvényében. Valójában úgy tudnám jellemezni, mint egy kötött pályás videójátékot, ahol vagy átugrom a folyó feletti szakadékot, és megyek tovább, vagy beleesek, és kezdhetem elölről, mert az nem opció, hogy ússzak a folyóban. Persze mondhatjuk, hogy az is egy döntés következménye, hogy kiesek, és ez így is van, de amikor csak egyetlen jó válasz irányába haladhatok, és nincs más útvonal, ott én mégis azt érzem, hogy valójában nincs döntési szabadságom.


A játék vége felé igazán zavaró volt, hogy előfordult olyan döntési helyzet, melyben a három válasz közül megjelölve az egyiket, a játék megmagyarázza, hogy az miért is nem lesz jó döntés, és egy másik szerint fogunk tovább menni. Ekkor már igazán azt éreztem, hogy tulajdonképpen csak egy báb vagyok a játéktéren, és nem dönthetek, nem befolyásolhatom igazán az eseményeket, csak ráléphetek arra az útra, amit elvár tőlem a játék, vagy távozhatok békével.

Kimondott csalódást a próbatételek és bónusz játékok jelentettek. A bónusz játékokhoz szinte minden esetben legalább 3, de inkább több, 8-10 játékos az ideális. Olyanoknak remek lehet, akik nagy baráti társaságban játszanának hirtelen valamit, vagy akár iskolai csoportoknak is megfelelő lehet, de egyébként csak átlapoztuk őket, mert használhatatlanok voltak számunka.

Hasonló sorsra jutottak a Próbatételek is, mert bár ezekben minden esetben van rejtvény, amit meg lehet fejteni, valójában a jó megoldás nem hordoz semmilyen jutalmat. Meglehetősen demotiváló érzés, amikor több percnyi fejtegetés után kitalálod a megoldást, oda is lapozol a megfelelő számozáshoz, és csak dicséretet kapsz, de akkor sem változna semmi a játék menetében, ha rossz választ adtál volna, vagy meg sem fejted. Részemről ezek a játékok picit kilógtak a koncepcióból.

Persze, nem azt mondom, hogy nem volt szórakoztató, vagy izgalmas, főleg, hogy a játék vége felé egy nagy csavarral újra felkorbácsolta bennem a tüzet, de ez már nem mentette meg annyira, hogy zseniálisnak érezzem/érezzük. Biztosan hatalmas munka összeállítani egy ilyen kötetet, és tényleg remek kikapcsolódást nyújt, viszont számunkra egy kicsit az ingerküszöb alatt maradt.


Összességében jónak tartom a koncepciót, és pár napra ellátott minket némi gondolkodnivalóval. Az együtt töltött idő, a közösen meghozott döntések remekül összekovácsolnak egy társaságot, ugyanakkor örültem volna, ha több szabadság van benne, amivel a végcél felé lehet haladni. Mindezek ellenére azt mondom, ha szereted a kalandos, interaktív köteteket, mindenképpen próbáld ki!


Amennyiben felkeltettem az érdeklődésedet, IDE kattintva megvásárolhatod a kötetet a kiadó webshopjában!




Kiadó: 21. század
Oldalszám: 314
Eredeti cím: The Traitors: The Interactive Game Book

Megjelenés éve: 2024 (2023)
ISBN: 9789635685394


Fülszöveg:

Az RTL-en látható taktikai-pszichológiai reality alapjául szolgáló könyv

Tedd próbára a képességeidet: nyomozz ezzel a csalafinta, intuitív logikai játékkal

Csalás, félrevezetés, stratégiai gondolkodás. A helyszín egy kastély a Skót-felföldön, a cél, hogy kiderítsd, játékostársaid Ártatlanok vagy Árulók.
Megbízhatsz Jorgéban, a fogorvosban, akinek lexikonmemóriája van, és mindenkire mosolyog? Vagy Ninában, aki a csapat matriarchájaként viselkedik, de a szemében megcsillan valami – talán titkot őriz? Vigyázz, ez egy álnok játék, a bizalom luxus: nem engedheted meg magadnak.
Ez a díjnyertes interaktív játékkönyv úgy működik, hogy egy-egy döntés után lépsz tovább a következő eseményre. Játszhatod egyedül vagy társaságban, együtt hozva meg az optimális döntést – mindenképp izgalmas kaland lesz.
Ajándéknak is tökéletes, órák hosszat nem fogytok majd ki a huncutságból, az ármányból.

Indulás! Kapd el őket, mielőtt ők kapnak el téged!





A 21. Század Kiadó elhozta számunkra az idei év legjobb interaktív könyvét, ahol belebújhatsz az RTL-en is látható műsor szereplőinek bőrébe, amely hatalmas nézőközönséget ültetett a képernyő elé. Taktika, megfigyelés, sorsfordító döntések, és hatalmas árulások várnak arra, aki belekezd a játékba. Vajon Árulóként vagy Ártatlanként leszel mindennek a szereplője? Te hány napot élnél túl ebben az életre-halálra menő játékban? Gyere, és próbáld ki magad!
Ha kíváncsi vagy mit gondolunk róla, vagy szeretnéd megnyerni a könyv egy példányát, mindenképp tarts velünk! Ezt a turnét nem érdemes kihagyni!




A játék során különböző logikai feladványokkal fogtok találkozni. A Ti feladatotok rálelni a helyes megfejtésre, és azt beírni a rafflecopter megfelelő sorába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Adj oxigént, és élni fogok. Adj vizet, és meghalok. Mi vagyok?

a Rafflecopter giveaway



BLOGTURNÉ KLUB

11.18.   Milyen könyvet olvassak?
11.20.   Utószó
11.22.   Booktastic Boglinc
11.24.   Könyv és más
11.26.   Csak olvass!
11.28.   Spirit Bliss Sárga könyves út


0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése