Shunmyo Masuno, a buddhisa tanító is olyan szerző, akinek gondolkodás nélkül veszem kézbe a könyveit, mert már a Zen - Az egyszerű élet művészete során magával ragadott. Legújabb kötetének ráadásul olyan beszédes címet adott, amivel a legtöbbünk kíváncsiságát azonnal felkelti.
Shunmyo Masuno egy zen buddhista szerzetes, aki könyveivel abban szeretne segíteni olvasóinak, hogy egyszerűbb, boldogabb és kiegyensúlyozott életet tudjanak teremteni maguknak. Mindezt praktikus és közérthető tanácsokkal teszi, melyek könnyen beépíthetőek a mindennapokba. Egyszerű, lényegretörő összegzésekkel igyekszik irányt mutatni, miközben a zen buddhizmus tanításait is könnyen befogadhatóvá teszi számunkra.
Az egyedül töltött idő létfontosságú. Szükséged van egyedüllétre, hogy át tudd gondolni, hol tartasz, és merre tovább, hogy megkérdőjelezd a viselkedésedet, megvizsgáld a világ történéseit s hogy ezek milyen hatással vannak rád.
A szerző legújabb kötetében összesen 99 tanácsot ad át nekünk, melyeket öt nagy témakörre bontott. Az első fejezet arról szól, hogyan tartsunk távolságot a kapcsolatainkban. Bár ez elsőre furcsán hangozhat, valójában felhívja a figyelmet például arra, hogy nagyon vékony a határ a figyelmesség és a tolakodás között, hogy általában senkinek semmi szüksége a kéretlen tanácsokra, s ráadásul még az önálló gondolkodásra sem adsz nekik esélyt, de azt is felhozza, hogy nem szükséges részt venned a kollégáid ügyeiben, hogy jobb, ha nem árulsz el részleteket magadról, ha nem kíváncsiak rá, és hogy a közösségi médiát is érdemes bizonyos keretek között használni, nem kiteregetve magunkat. Szelíd tanácsokat ad ahhoz, miképpen tudunk kielégítőbb kapcsolatokat teremteni, kompromisszumokat kötni, közös pontokat találni másokkal, de arra is biztat, hogy merjünk egyedül lenni és számot vetni a dolgainkról.
A második fejezet során a szorongás, a türelmetlenség és a harag felszámolását tűzi ki célul. Főképp a mentális egészségre irányítjuk a figyelmet, s hogy mi mindent tehetünk annak érdekében, hogy ne rugózzunk állandóan ugyanazokon a problémákon, s ne kerüljünk mindig egy ördögi spirál közepébe, újra és újra ugyanazokat a köröket futva eredménytelenül. Sokat segít abban, miképpen függetlenedjünk mások elvárásaitól, ítéletétől, hogyan találjuk meg a békét önmagunkkal és a képességeinkkel.
A harmadik fejezetben ahhoz kapunk gyakorlatokat, hogy gátat tudjunk szabni az információáramlásnak, a megannyi véleménynek, pletykának, ítéletnek, ami nap mint nap átfolyik rajtunk, és apránként végzi romboló munkáját. Nem rest rávilágítani arra, hogy nem vagy köteles segíteni másoknak a magad kárára, vagy éppen arra, hogy mennyire fontosak a szavak, s bölcsen kell őket megválogatnunk.
A negyedik rész arról szól, hogyan ne pazarljuk el az energiáinkat, és könnyítsük meg a saját dolgounkat. Segít abban, hogy ne érezd magad értéktelennek, bármilyen jelentéktelennek is gondolod a munkádat, vagy éppen arra biztat, hogy cselekedj, hiszen az aggodalom okozta bénultságból csak ez az egy kiút létezik. Arra biztat, hogy éld meg a jelent, ne rágódj a múlton, ne aggódj a jövőn, hiszen az egyetlen, amivel tényleg kezdeni tudsz valamit, az az itt és most. Mindemellett pedig megtanítja, hogy az apró változások milyen hatalmas eredményeket tudnak generálni.
Az ötödik, egyben utolsó szakasz során pedig további javallatokat kapunk a kényelmes élet kialakításához. Itt sok esetben segít megbocsátani önmagunknak például, ha hibázunk, vagy ha azon pörgetnénk az agyunkat, hogy biztosan "jó" döntést hoztunk-e, illetve belemegy abba is, hogy ne hajaszoljuk a sikert, hagyjunk időt az álmok megvalósulásának, hogyan dolgozzunk hatékonyan, de abba is, hogy nincs jó, vagy rossz tapasztalat, minden a fejlődésünket szolgálja.
Ami megszületik, meg is fog halni. Ami elkezdődik, egyszer véget ér. Ezek egyetemes igazságok. Bármilyen probléma adódik is, akárhogy küzdünk, semmi sincs, ami létrejön, és nem szűnik meg létezni, és semmi sem kezdődik el, ami aztán nem fejeződik be.
Ugyanígy semmi jó vagy rossz nem tart örökké.
Ha észben tartod a mulandóság igazságát, kevésbé leszel fogékony az örvendezésre, amikor sikert érsz el, és kevésbé fogsz kétségbeesni a kudarcoktól. Mentálisan és az életedben is meg fogod találni az egyensúlyt.
Bár a tanácsok legtöbbje olyan, amit mindannyian jól ismerünk (főleg, ha foglalkoztunk már önismerettel, meditációval és/vagy mindfulnessel), mégis érdemes őket újra és újra átismételni, hogy rögzüljenek. Sok olyan tanítása van, ami a munkahelyi kapcsolatokra és légkörre fókuszálnak, így akik ebben a helyzetben éreznek kényelmetlenségeket, nekik különösen hasznos lesz ez a kiadvány, de természetesen mindenkinek tartalmaz bölcsességeket a hétköznapokra.
Számomra szívfájdalom, hogy ez a kiadás már nem lett olyan szemet gyönyörködtető, mint az elődjei, s persze egy könyvben a szöveg sokkal fontosabb, mégis sokat adott a tartalomhoz a változatos és gyönyörű képek özöne a korábbiakban. Itt Minden fejezetben a tanácsok címe van kiemelve egy mintás, színezett oldalra, a jobbján pedig bővebben kifejtett leírást kapunk róla. Apró rajzocskákat ezúttal csak a fejezetek elválasztásánál találunk.
Összességében ez a kötet rengeteg hasznos tanácsot tartalmaz, de mivel évek óta foglalkozom önismerettel, meditációval, mindfulnessel, s megannyi életjobbító tevékenységgel, így kevés olyasmit olvastam benne, amivel ne találkoztam volna már, vagy ne alkalmaznám rendszeresen. Ettől függetlenül ez egy hasznos kiadvány, és nekem sem negatív a tapasztalatom, de a korábbi írásai óta ez már sajnos nem ragadott magával annyira. :)
A legtöbb ember nem az ellenséged és nem a barátod.
Amennyiben felkeltettem az érdeklődésedet, IDE kattintva megvásárolhatod a kötetet a kiadó webshopjában!
Oldalszám: 224
Eredeti cím: How to Let Things Go
Megjelenés éve: 2024 (eredeti: 2021)
ISBN: 9789635685783
Fülszöveg:
A Nyugalom és a Zen – Az egyszerű élet művészete című bestsellerek szerzője
Az elengedést úgy képzeld el, hogy szabadon ereszted a dolgokat.
A hírek, a közösségi média, az e-mailek és sms-ek szüntelen körforgásából nehéz kikapcsolódni. Ennek a könyvnek az a radikális üzenete: néha legjobb, ha nem teszünk semmit.
Shunmyo Masuno zen buddhista szerzetes könyve 99 tanácsot, apró igazságot gyűjt egybe: hogyan mondjunk nemet, hogyan fogadjuk el, hogy valamit nem vagyunk képesek megtenni. Hogy a közösségi média mindössze egy eszköz, nem több annál. Hogy a döntéseket tanácsos napvilágnál meghozni, nem érdemes siettetni. Hogy minél elfoglaltabbak vagyunk, javasolt annál gyakrabban törekedni a kikapcsolódásra.
2. számú tanítás: Hagyd meg a többi ember személyes terét – a törődés és a kotnyelesség nem ugyanaz.
15. számú tanítás: Ne felejtsd el, hogy a közösségi média csak egy eszköz. Nem több annál.
19. számú tanítás: Inkább hagyd, hogy egy kapcsolat magától érjen véget, semmint hogy erőltesd a lezárást.
40. számú tanítás: A dolgok elengedését ne úgy képzeld, hogy kihajítod azokat, hanem hogy szabadon engeded.
75. számú tanítás: Nappali fénynél hozd meg a döntéseket. Ne kapkodj.
90. számú tanítás: Lassíts le, többször tarts szünetet.
Ezek a tanácsok oldják a feszültséget, módot adnak arra, hogy az ember visszaszerezze az irányítást az élete fölött, és nyugodtabb, kielégítőbb kedélyállapotba kerüljön.
Túl sok minden nehezedik rád? Lépj egyet hátra, ne szolgáltasd ki magad az élet követelőző momentumainak. Szabadítsd fel a kapacitásaidat olyasmik számára, amik tényleg fontosak neked.
Mindig rendelkezésedre áll az a választás, hogy nem avatkozol be. Egyszerűen hagyod a dolgokat, hadd történjenek meg.
Ezeknek a praktikus tanácsoknak a birtokában az ember képessé válik arra, hogy felhagyjon a hiábavaló erőfeszítésekkel. Ezáltal kielégítőbbé válik az élete, higgadtabbá a szelleme, és könnyebben tud összpontosítani.
Nagyon könnyedén tanácsoljuk egymásnak, hogy szimplán “engedjük el” a felmerülő problémát, de arra már nemigen van válaszunk, ezt mégis hogyan kell csinálni. Shunmyo Masuno, a japán zen buddhista szerzetes legújabb könyvében ezt a kérdéskört járja körül. A Hogyan engedd el, ami nem fontos gyönyörű kiadványa a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg 2024 karácsonya előtt. Tarts velünk, ha kíváncsi vagy, mit gondolunk a kötetről!
Játékunkban a feladatotok, hogy megkeressétek az éppen elrepülő darut – illetve a képét. Az adott állomás bejegyzésének szövegében egy szó alá linkeltük a daru képét. A feladatotok, hogy írjátok meg a Rafflecopter megfelelő sorában, melyik szó alatt találtátok meg.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
a Rafflecopter giveaway
BLOGTURNÉ KLUB
12.14. Readinspo
12.16. Hagyjatok! Olvasok!
12.18. Booktastic Boglinc
12.20. Könyv és más
12.22. Pandalány olvas
12.27. Szembetűnő
12.29. Ambivalentina
12.30. Csak olvass!
Játékunkban a feladatotok, hogy megkeressétek az éppen elrepülő darut – illetve a képét. Az adott állomás bejegyzésének szövegében egy szó alá linkeltük a daru képét. A feladatotok, hogy írjátok meg a Rafflecopter megfelelő sorában, melyik szó alatt találtátok meg.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
a Rafflecopter giveaway
BLOGTURNÉ KLUB
12.14. Readinspo
12.16. Hagyjatok! Olvasok!
12.18. Booktastic Boglinc
12.20. Könyv és más
12.22. Pandalány olvas
12.27. Szembetűnő
12.29. Ambivalentina
12.30. Csak olvass!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése