Legkedvesebb könyveim 2024-ben


2024-ben annyira szerencsés voltam, hogy bár kevés könyvet olvastam, mégis annál több kedvencet avattam. Ilyen szempontból arányaiban az utóbbi idők legjobb évét zártam, így erre a listára ezúttal 15 kötet került fel, változatos indokok és élmények mentén.

2024 nagyrészt jó volt olvasmányok terén. A korábbi évekhez képest sokkal több olyan kötet akadt a kezembe, amiket megkedveltem, és repültek is a kedvences listámra, ám idén arányaiban sokkal több volt az is, ami nem nyert meg, vagy éppen még az olvasmánylistámról is töröltem, mondhatni félbehagytam.

Idén csupán 66 olvasmány közül válogathattam, s ezek között ugyanúgy helyet kaptak a mesék, mangák és a regények is. A lenti listában szintén található mindegyikből, mert mindegyik műfajban találtam számomra kiemelkedőt az elmúlt évben. Mutatom is, mik kerültek a 2024-es toplistámra.

Ez a lista teljesen szubjektív, a könyvek pedig nincsenek rangsorolva semmilyen szempontból.


Mocsidzuki Mai: A Telihold kávézó
Mocsidzuki Mai regényében minden megvan, amit szeretek. Ázsiai szerző, benne kultúrájának minden bölcsességével, aranyos macskák, akik kávézót vezetnek, egy kis fűszernek pedig asztrológia. A Telihold-kávézó folyton mozgásban van, ám aki lehetőséget kap a betérésre, az nem csak különleges fogásokkal és beszélő macskákkal találkozhat, hanem a macskák által kapott asztrológiai elemzéssel új mederbe is terelheti az életét. Szereplői apró szálakon kapcsolódnak egymáshoz, s mindannyiuknak lökést ad a különleges találkozás abban, hogy megváltozzon az életük.
Értékelésem A Telihold kávézóról


Önmagunk megismerése vezet az önbecsüléshez. És akkor kezd ragyogni a csillag, akik vagyunk.


Samantha Shannon: A Narancsfa-kolostor
Samantha Shannon számomra a 2024-es év nagy felfedezettje volt. Bár korábban is sok jót hallottam már róla, a Csontszüret sorozatba mégsem akartam belefogni, mivel nálunk először kaszát kapott. A Narancsfa-kolostor gyönyörű borítójának viszont nem tudtam ellenállni, s ez az önvédelmi tégla teljesen levett a lábamról. A szerző hatalmas világot épített fel, melynek saját történelme, vallása, mítoszai vannak, szereplői pedig egytől-egyig élő figurák, remekül kidolgozott háttérrel. Ugyan engem általában riasztanak a hatalmasra duzzasztott írások, itt minden betű áldás. Csak ajánlani tudom minden fantasy rajongónak!
Értékelésem A Narancsfa-kolostorról

A történeteknek nagy erejük van.


Makoto Shinkai · Naruki Nagakawa: Ő és a macskája
Hamar meg lehet fogni ázsiai irodalommal, pláne, ha macskák is szerepelnek benne, itt pedig négyet is kaptam. Az Ő és a macskája Makoto Shinkai híres animéjéből készült, melyet Naruki Nagakawa ültetett át regényes formába. A kötet a hétköznapok valóságát tárja elénk, ahol beleshetünk néhány kulcslyukon, és bepillantást nyerhetünk egy-egy életbe. Láthatunk fájdalmat, örömöt, szorongást, s azt, milyen jó, ha mindezt megoszthatjuk valakivel, még ha az csak egy négylábú is. Ebben a történetben azonban nem csak a gazdákat, de a macskák életútját is nyomonkövethetjük.
Értékelésem az Ő és a macskájáról


Az ember néha akkor is szörnyen magányos, ha van valakije, még jobban is, mint amikor nincs.


Alix E. Harrow: A Starling-ház
Alix E. Harrow korábban már jegyet vett magának a szívembe a Tízezer ajtóval, ezért A Starling-házra úgy ugrottam rá, mint szomjazó a forrás vizére. A titokzatos, misztikus környezet pazarul lett megteremtve, nagyon gyorsan képes magával ragadni az olvasót, a Starling-ház varázsa pedig beivódik a bőre alá, hogy aztán örökre rabul ejtse. Külön élvezet volt számomra, hogy Harrow szereplőit szándékosan nem alkotta gyönyörűre, vagy éppen csodálatosra, sőt, Opal kifejezetten egy szemétláda tud lenni, akinek csak a saját túlélése számít, bármi is az ára. Remekül felépített, izgalmas, megkapó!
Értékelésem A Starling-házról

Azoknak tartogatjuk a legnagyobb hazugságokat, akiket a legjobban szeretünk..


Chugong: Solo Leveling 1.
Sokat emlegetem, hogy kedvelem az ázsiai irodalmat, s nálam ebbe nem csak a regények, de a rajzolt alkotások is beletartoznak. A Solo Leveling, bár nagy sikert aratott webtoon, mégis kihagytam, hogy könyves formában találkozhassak vele először. A koreai manhwa egy fiatal vadászt helyez középpontjába, aki megnyíló dungeonökben győz le szörnyeket, hogy azok ne léphessenek át a valós világba. A dolog szépséghibája, hogy Sung Jinwoo a leggyengébb a vadászok között, egészen addig, míg egy különleges küldetés során valami olyan történik, amibe bele kellene halnia, de szó szerint újjáéled... Ide mindet!
Értékelésem a Solo levelingről

Először is... ez nem hallucináció!


James Norbury: Kövesd a Holdat
James Norbury az a szerző, akinek gondolkodás nélkül veszem kézbe a könyveit, mert tudom, hogy megint valami szívemnek kedveset fogok kapni tőle. A szerző a buddhista tanítások mentén írja történeteit, ráadásul saját maga illusztrálja őket. A Kövesd a Holdat egy újabb állattörténet, melyben ezúttal egy kiskutyát követhetünk majd, aki elszakadt a szüleitől. Társaként egy öreg farkas szegődik, akivel bár nagyon kevés időt tölthetnek együtt, mégis mindketten hatással lesznek a másik életére. A kötet főként a gyásszal foglalkozik, a szerző is egy ilyen nehéz időszakában írta, és reméli, segít vele másoknak is.
Értékelésem a Kövesd a Holdatról

Sosem tudni, mikor jönnek a felhők, és akkor majd azt kívánjuk, bárcsak megragadtuk volna a lehetőséget, amikor még ott volt.


Híragi Szanaka: Az elvesztett emlékek lámpása
Híragi Szanaka regénye egy különleges fotóstúdióba kalauzol el bennünket, mely az élet és a halál köztes vidékén található. Az ide érkezőket Hiraszaka fogadja, s átadja nekik életük összes fotóját, minden napjukból egyet. Ebből kell kiválogatniuk a legfontosabbakat egy szómató lámpáshoz. Mindenkinek lehetősége van egy kedves emléket újra elkészíteni, és egyetlen napra visszakerülni oda, ahol megélték. Megannyi különböző élet, tapasztalat, tanulság, kivéve Hiraszakának, akinek nincsenek emlékei, fotója is csak egy. A kötet végén könnyek között fogjuk megtudni azt is, hogy miért...
Értékelésem Az elvesztett emlékek lámpásáról


Az életben nincsen “ha”, és nincsenek véletlenek. A jelenhez az általunk meghozott döntések vezetnek.


Hayley Campbell: Minden élők és holtak
Az évem egyik legkülönlegesebb és legmeghatározóbb olvasmányélménye volt Campbell írása, melyben az elmúlást járja körül, s olyan embereket interjúvol meg, akiknek szó szerint mestersége a halál. Kendőzetlen és kíváncsi, s olyan dolgokról rántja le a leplet, amikre sokan kíváncsiak lennének, ha éppen nem számítana tabunak a téma. Beszélget majd temetkezési vállalkozóval, anatómussal, hóhérral, hamvasztóval, sírásóval, bűnügyi helyszín takarítóval, katasztrófák utánai személyiség azonosítóval, gyászkezelő bábával, boncmesterrel, s még sok mással. Igazán lebilincselő, őszinte és alapos.
Értékelésem a Minden élők és holtakról

Azt mondják, a halál az élet része. A halál mindennek a része.


Linn Skåber: A szívem egy bezárt bódé
Linn Skåber monológos sorozatát évek óta kerülgettem, és milyen jó, hogy végre sorra került. Az első részben 31 csodálatos és szívszorító novellát olvahatunk, melyekben kendőzetlenül beszélünk mindenről, ami a tiniket éri ebben a korban. Van itt szó persze a megszokott külsőségekről, mint pattanások, testszag, testsúly, szőr, vagy éppen annak hiánya, de ennél sokkal mélyebbre is ás, s lesz majd szó iskolai bántalmazásról, megfelelési kényszerről, mérgező rokonokról, alkalmatlan szülőkről, túlféltésről, gyászról, s megannyi komoly témáról. Lisa Aisato bámulatos rajzai páratlan kiegészítői a kötetnek.
Értékelésem A szívem egy bezárt bódéról

Jó állapotú, használt kamaszkor ingyen elvihető.


Mr Tan: Jizo
Mr Tan felnőtteknek szóló mangájával a japán hitvilágba kapunk betekintést egy kisfiú, Aki történetén keresztül. A gyermek elveszett, nem emlékszik, hogyan került oda, ahol van, és nem talál haza. Jizo, az utcagyereknek tűnő fiúcska siet segítségére, aki próbálja távol tartani az éjszaka rémeitől és megvédeni, ám Aki kénytelen bizalmatlansága miatt maga megtapasztalni azokat, s szembenézni egy rettenetes boszorkánnyal... A kötet bámulatosan szép rajzolású, a történet pedig nagyon kedves és megható. Ha valaki felnőttként ismerkedne a mangák világával, ezt gondolkodás nélkül nyomnám a kezébe! Tuti, hogy nem bánná meg!
Értékelésem a Jizoról

A szeretet mindig arra emlékeztet, hogy nem vagy egyedül a sötétben.


Rényi Ádám: Erika néni
Nem olvastam még soha Rényi Ádámtól, de ahogy belepörgettem ebbe a kötetbe, fénysebességgel rántott magával. 30 rövid novella kapott benne helyet, melyek nagy része könnyen azonosulható, ha nem is pontosan ugyanaz az eset, de hasonló már a legtöbbünkkel történhetett. Van köztük vicces, szívszorító, durva, vagy éppen bicskanyitogató is, de közéleti fantáziálások is, amik éles társadalomkritikát fogalmaznak meg. Remekül hat az olvasó érzékeire, könnyen elragadja, csak suhan előre a lapok között. Annyira szerettem, hogy most minden kötetét olvasni akarom...
Értékelésem az Erika néniről


[…] el kell döntened, hogy mi a fontosabb… A keresztény értékek vagy a Biblia. A kettő együtt nem megy.


Marc-Uwe Kling: Das Neinhorn
Tavaly is felkerült a listámra egy idegen nyelvű mesekönyv, és ezt "sajnos" idén sem tudom kikerülni, mert annyira jó élmény volt Kling írása, hogy helye kell legyen a toplistán. A Das Neinhornra egy szabadpolcon találtam rá, és azonnal megszerettem a morcos kis unikornist, aki ennek a történetnek a főszereplője, és mindenre nemet mond. Egyszerre kedves, vicces, és nagyon jól szórakoztam rajta még felnőtt fejjel is. Szépek a rajzai, vicces minden szereplője, öröm forgatni, ellenben azt sajnos nem tudom, hogy ültették át magyarra a szóvicceket. Az biztos, ha tudsz németül, mindenképp olvasd el!


– Elegem van az örökös nyaggatásból. Hagyjátok már egy kicsit békén. Olyan nagy kérés ez?


Távol-Keleti mesék
A Távol-keleti mesék alapja az 1996-os megjelenésű A sárkánykirály palotája, ebből szemezgetett szerkesztője. Összesen 7 népcsoport népmeséi kerülnek majd terítékre. Olvashatunk majd kínai, tibeti, mongol, ujgur, koreai, japán és vietnámi történeteket, s általuk feltárul az ázsiai kultúra legendáriuma. Nagyon érdekes megtapasztalni, hogy a mesék többsége hajszál pontosan ugyanolyan értékeket igyekszik átadni a gyerekeknek, mint a mi népmeséink, csak épp más köntösben. A szórakkoztató és tanulságos meséket a bámulatos tehetségű Láng Anna illusztrálta, rajzai megelevenítik a történéseket.
Értékelésem a Távol-Keleti mesékről

A gyöngyöt tartsd meg! Neked ajándékozom, hálából baráti segítségedért!


William Joyce: Ollie hazatalál
Ollie a borítójával keltette fel a figyelmem, és nagyon jól esett a lelkemnek ez a mese, ami szól szeretetről, barátságról és főként bátorságról. Ollie egy plüssállat, amit Billy anyukája varrt a kisfiúnak, amikor még baba volt, s azóta elválaszthatatlanok. Egy napon mégis elszakadnak egymástól, mert Ollie-t elrabolják, így Billynek össze kell szednie minden bátorságát és tudását, hogy kedvenc játéka nyomába eredhessen. Ollie eközben pontosan ugyanazt szeretné, visszakerülni gazdája mellé. Mindkettejüket többen is segítik, hogy újra együtt lehessenek, s közben ők is sokakon segítenek.
Értékelésem az Ollie hazatalálról

Nem számít, hogy valami kitaláció vagy valóság, ha emlékeznek rá, akkor az az igazság. Ha emlékeznek rá, akkor nem fog nyom nélkül eltűnni.


Finy Petra: Ultramarin
Finy Petrától korábban csak egy mesekönyvet olvastam, a felnőtteknek szóló regényei teljesen elkerültek. Viszont az Ultramarin az egyik legmeghatározóbb olvasmányélményem volt 2024-ben, ezért mindenképp szeretnék többet olvasni a szerzőtől. Ebben a történetben a '60-as évek Magyarországára utazunk, és öt fiatal gimnazista életébe csöppenünk majd bele, s vele együtt mindenbe, ami ennek a korosztálynak sajátja. A regény remekül leképezi a korszak sajátosságait, egyszerre nosztalgikus és tanító, kíváncsi és megértő. Ugyanakkor széttépi az ember lelkét, majd nosztalgiával és szép szavakkal balzsamozza be.
Értékelésem az Ultramarinról

A legnagyobb férgek között is meg lehet maradni embernek, ha úgy akarod. Csak akarnod kell.


0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése